Vishay/Dale CMF6540K200FKR670
CMF6540K200FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6540K200FKR670
Brief Description
RES 40.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6540K200FKR670.pdf
Availability of CMF6540K200FKR670
QUANTITY
CMF6540K200FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6540K200FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF6540K200FKR670
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6540K200FKR670
Related LinksCMF6540K, CMF6540K200FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6540K200FKR670 Details Description
Related parts for CMF6540K200FKR670
IC REG CTRLR PWN VM 8SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-400S datasheet.pdf
RELAY MOTOR PROTECT 200/220/240V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH DL 3-ST 48TVSOP datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR GRN datasheet.pdf
CONN FIBER FC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCMCIA EJECTOR HDR ASSY datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 12W datasheet.pdf