Vishay/Dale CMF6541K200FKR611
CMF6541K200FKR611 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6541K200FKR611
Brief Description
RES 41.2K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6541K200FKR611.pdf
Availability of CMF6541K200FKR611
QUANTITY
CMF6541K200FKR611 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6541K200FKR611
Internal Part NumberEIS-CMF6541K200FKR611
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6541K200FKR611
Related LinksCMF6541K, CMF6541K200FKR611 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6541K200FKR611 Details Description
Related parts for CMF6541K200FKR611
IDC CABLE - HKC16H/AE16G/HPL16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1200V 250A TO200AB datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Crimp datasheet.pdf
SHEET ALUM FL 19.05X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
RES 14K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf