Vishay/Dale CMF65511K00FHEK
CMF65511K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF65511K00FHEK
Brief Description
RES 511K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65511K00FHEK.pdf
Availability of CMF65511K00FHEK
QUANTITY
CMF65511K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65511K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF65511K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65511K00FHEK
Related LinksCMF6551, CMF65511K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65511K00FHEK Details Description
Related parts for CMF65511K00FHEK
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/4"-48" BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
K O PNCH 2-1/2 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 105K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf