Vishay/Dale CMF65511K00FKEA
CMF65511K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF65511K00FKEA
Brief Description
RES 511K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65511K00FKEA.pdf
Availability of CMF65511K00FKEA
QUANTITY
CMF65511K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65511K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF65511K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65511K00FKEA
Related LinksCMF6551, CMF65511K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65511K00FKEA Details Description
Related parts for CMF65511K00FKEA
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
TRIAC 600V 4A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 405MHZ 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 14.5VC DO204AL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 330MA 330 MOHM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf