Vishay/Dale CMF6551K100FKEA11
CMF6551K100FKEA11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6551K100FKEA11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51.1K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6551K100FKEA11.pdf
Availability of CMF6551K100FKEA11
QUANTITY
CMF6551K100FKEA11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6551K100FKEA11
Internal Part NumberEIS-CMF6551K100FKEA11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6551K100FKEA11
Related LinksCMF6551K, CMF6551K100FKEA11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6551K100FKEA11 Details Description
Related parts for CMF6551K100FKEA11
CONN HEADER VERT 7POS .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V 10% BX 1808 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE RA SKT datasheet.pdf