Vishay/Dale CMF65536K00FKEA
CMF65536K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF65536K00FKEA
Brief Description
RES 536K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65536K00FKEA.pdf
Availability of CMF65536K00FKEA
QUANTITY
CMF65536K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65536K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF65536K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65536K00FKEA
Related LinksCMF6553, CMF65536K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65536K00FKEA Details Description
Related parts for CMF65536K00FKEA
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN RT ANG FEMALE 3POS W/LED datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf