Vishay/Dale CMF65536R00FKBF
CMF65536R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF65536R00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65536R00FKBF.pdf
Availability of CMF65536R00FKBF
QUANTITY
CMF65536R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65536R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF65536R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65536R00FKBF
Related LinksCMF6553, CMF65536R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65536R00FKBF Details Description
Related parts for CMF65536R00FKBF
SPEAKER 20X35MM 8 OHMS 1WATT datasheet.pdf
CONNECTOR PCI EXPRESS 16POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 200MW SMINI2 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG NOISE CAN -54DB datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FERR BEAD 1 KOHM 300MA 0603 SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN SOCKET 300POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf