Vishay/Dale CMF65562K00FKRE11
CMF65562K00FKRE11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65562K00FKRE11
Brief Description
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65562K00FKRE11.pdf
Availability of CMF65562K00FKRE11
QUANTITY
CMF65562K00FKRE11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65562K00FKRE11
Internal Part NumberEIS-CMF65562K00FKRE11
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65562K00FKRE11
Related LinksCMF65562, CMF65562K00FKRE11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65562K00FKRE11 Details Description
Related parts for CMF65562K00FKRE11
SWITCH ROCKER SPST 25A 12V datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A HINGE LEVR datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 28-32AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 4MM 24 CKT R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf