Vishay/Dale CMF6561R900BHR6
CMF6561R900BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6561R900BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6561R900BHR6.pdf
Availability of CMF6561R900BHR6
QUANTITY
CMF6561R900BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6561R900BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF6561R900BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6561R900BHR6
Related LinksCMF6561, CMF6561R900BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6561R900BHR6 Details Description
Related parts for CMF6561R900BHR6
FERRITE BEAD 510 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZEI 16 BL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 487 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf