Vishay/Dale CMF657K5000FKRE
CMF657K5000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF657K5000FKRE
Brief Description
RES 7.5K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF657K5000FKRE.pdf
Availability of CMF657K5000FKRE
QUANTITY
CMF657K5000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF657K5000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF657K5000FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF657K5000FKRE
Related LinksCMF657K, CMF657K5000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF657K5000FKRE Details Description
Related parts for CMF657K5000FKRE
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/2W 0207 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V -5V 40W datasheet.pdf