Vishay/Dale CMF65806K00FKR6
CMF65806K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65806K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65806K00FKR6.pdf
Availability of CMF65806K00FKR6
QUANTITY
CMF65806K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65806K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF65806K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65806K00FKR6
Related LinksCMF6580, CMF65806K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65806K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF65806K00FKR6
Connector Header 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
KNIFE SOLDER TIP TIN 2.03MM 600 datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT W/LCK .38AULF datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 90A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/1.25V 0.3A 6CSP datasheet.pdf