ITT Cannon, LLC KJB0T23F55PAL
KJB0T23F55PAL picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23F55PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23F55PAL.pdf
Availability of KJB0T23F55PAL
QUANTITY
KJB0T23F55PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23F55PAL
Internal Part NumberEIS-KJB0T23F55PAL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23F55PAL
Related LinksKJB0T2, KJB0T23F55PAL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23F55PAL Details Description
Related parts for KJB0T23F55PAL
SLDV-THR 5.00/42/180G 3.2 BK datasheet.pdf
IC CPLD 560MC 15NS 304RQFP datasheet.pdf
RES 19K OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ B CODED 1.0 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
3 POS .125 BLADE CAP HSG datasheet.pdf