Copal Electronics SM-42TA202
SM-42TA202 picture photo
Mfg. Part Number
SM-42TA202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
SM-42TA202.pdf
Availability of SM-42TA202
QUANTITY
SM-42TA202 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM-42TA202
Internal Part NumberEIS-SM-42TA202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelSM-42TA202
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesSM42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns11
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.189" L x 0.181" W x 0.146" H (4.80mm x 4.60mm x 3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM-42TA202
Related LinksSM-42, SM-42TA202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
SM-42TA202 Details Description
Related parts for SM-42TA202
CONV DC-DC TRPL-VO 25A HORZ datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2816 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
WIREMOUNT PLUG 10 CONTACT CLSD E datasheet.pdf
SENSOR ASSEMBLY datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.55A 47.3 MOHM datasheet.pdf