Vishay/Dale RN60C9762FBSL
RN60C9762FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9762FBSL
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9762FBSL.pdf
Availability of RN60C9762FBSL
QUANTITY
RN60C9762FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9762FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C9762FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9762FBSL
Related LinksRN60C9, RN60C9762FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9762FBSL Details Description
Related parts for RN60C9762FBSL
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 9V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 1.5GHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC CLK ZDB 12OUT 125MHZ 52TQFP datasheet.pdf
IC ADAPT CBL EQUALIZER 16-SOIC datasheet.pdf
RES 470K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 64FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf