Vishay/Dale CMF65806K00FKR6
CMF65806K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65806K00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65806K00FKR6.pdf
Availability of CMF65806K00FKR6
QUANTITY
CMF65806K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65806K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF65806K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65806K00FKR6
Related LinksCMF6580, CMF65806K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65806K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF65806K00FKR6
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
PHASE SEQUENCE INDICATOR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
PROM FOR BL2500 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
D4NL-4FFA-B4-NPT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 12W datasheet.pdf