Vishay/Dale CMF6590R900BERE
CMF6590R900BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF6590R900BERE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 90.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6590R900BERE.pdf
Availability of CMF6590R900BERE
QUANTITY
CMF6590R900BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6590R900BERE
Internal Part NumberEIS-CMF6590R900BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6590R900BERE
Related LinksCMF6590, CMF6590R900BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6590R900BERE Details Description
Related parts for CMF6590R900BERE
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 14DIP datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.315A 130 MOHM datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 021 datasheet.pdf
CONV AC/DC 5W 9V 0.55A PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.5VC R6 datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X1750MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf