Vishay/Dale CMF6596R250BER6
CMF6596R250BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF6596R250BER6
Brief Description
RES 96.25 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF6596R250BER6.pdf
Availability of CMF6596R250BER6
QUANTITY
CMF6596R250BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF6596R250BER6
Internal Part NumberEIS-CMF6596R250BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)96.25
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF6596R250BER6
Related LinksCMF6596, CMF6596R250BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF6596R250BER6 Details Description
Related parts for CMF6596R250BER6
IC VREF SHUNT ADJ SOT23 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 400MW SOD2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf