Yageo FKN100JR-73-0R56
FKN100JR-73-0R56 picture photo
Mfg. Part Number
FKN100JR-73-0R56
Brief Description
RES 0.56 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN100JR-73-0R56.pdf
Availability of FKN100JR-73-0R56
QUANTITY
FKN100JR-73-0R56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN100JR-73-0R56
Internal Part NumberEIS-FKN100JR-73-0R56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Featured ProductFusible Through-Hole Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN100JR-73-0R56
Related LinksFKN100JR, FKN100JR-73-0R56 Datasheet, Yageo Distributor
FKN100JR-73-0R56 Details Description
Related parts for FKN100JR-73-0R56
CONN SPADE FLG 10-12 AWG SOLIS datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LOW POWER 14-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.2A TO-251 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/20W 0502 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 3COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SCS SAFETY CONTACT ASSY SPEC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE PACK 200MA/600V 2 PER datasheet.pdf