Vishay/Dale CMF65R27000JNEB11
CMF65R27000JNEB11 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R27000JNEB11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.27 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R27000JNEB11.pdf
Availability of CMF65R27000JNEB11
QUANTITY
CMF65R27000JNEB11 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R27000JNEB11
Internal Part NumberEIS-CMF65R27000JNEB11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R27000JNEB11
Related LinksCMF65R27, CMF65R27000JNEB11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R27000JNEB11 Details Description
Related parts for CMF65R27000JNEB11
CABLE BNC MALE RG59B/U 12FT datasheet.pdf
RES MO 1W 0.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 76A TO-247 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf