Vishay/Dale CMF65R51000JNEB
CMF65R51000JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000JNEB
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000JNEB.pdf
Availability of CMF65R51000JNEB
QUANTITY
CMF65R51000JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000JNEB
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000JNEB
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000JNEB Details Description
Related parts for CMF65R51000JNEB
TIP REPLACEMENT SOLDERING 800 DE datasheet.pdf
IC ANALOG FRONT END 16BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 4.2A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
T8371A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf