Vishay/Dale CMF65R51000JNR6
CMF65R51000JNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF65R51000JNR6
Brief Description
RES 0.51 OHM 1.5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF65R51000JNR6.pdf
Availability of CMF65R51000JNR6
QUANTITY
CMF65R51000JNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65R51000JNR6
Internal Part NumberEIS-CMF65R51000JNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65R51000JNR6
Related LinksCMF65R5, CMF65R51000JNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65R51000JNR6 Details Description
Related parts for CMF65R51000JNR6
IC REG CTRLR FLYBK INV PWM 8SOIC datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 17A 4.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
HOLDER 9V W/PC PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.35A SYNC SOT23 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 200MA 19.3 OHM TH datasheet.pdf
CABLE MOD CAT5E 24AWG 3' datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
Multichannel 96 kHz Codec IC datasheet.pdf