Vishay/Dale CMF70100R00JNEB
CMF70100R00JNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF70100R00JNEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF70100R00JNEB.pdf
Availability of CMF70100R00JNEB
QUANTITY
CMF70100R00JNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70100R00JNEB
Internal Part NumberEIS-CMF70100R00JNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70100R00JNEB
Related LinksCMF7010, CMF70100R00JNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70100R00JNEB Details Description
Related parts for CMF70100R00JNEB
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 910PF 5% 100V 2220 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 9 OLIVE datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 12V 12850RPM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf