Vishay/Dale CMF7010R000JKR6
CMF7010R000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF7010R000JKR6
Brief Description
RES 10 OHM 1.75W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF7010R000JKR6.pdf
Availability of CMF7010R000JKR6
QUANTITY
CMF7010R000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7010R000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF7010R000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7010R000JKR6
Related LinksCMF7010, CMF7010R000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7010R000JKR6 Details Description
Related parts for CMF7010R000JKR6
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
LEADER PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT DIE datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf