Vishay/Dale CMF701K2000FKEB
CMF701K2000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF701K2000FKEB
Brief Description
RES 1.2K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF701K2000FKEB.pdf
Availability of CMF701K2000FKEB
QUANTITY
CMF701K2000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF701K2000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF701K2000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF701K2000FKEB
Related LinksCMF701K, CMF701K2000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF701K2000FKEB Details Description
Related parts for CMF701K2000FKEB
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EVAL KIT datasheet.pdf
ROLLER YOKE STEEL ROLLER datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA WF SOLID datasheet.pdf
LOW AGL RING 90MM 90DEG BLUE datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf