Vishay/Dale CMF701M2000BEEK
CMF701M2000BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF701M2000BEEK
Brief Description
RES 1.2M OHM 1.75W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF701M2000BEEK.pdf
Availability of CMF701M2000BEEK
QUANTITY
CMF701M2000BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF701M2000BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF701M2000BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF701M2000BEEK
Related LinksCMF701M, CMF701M2000BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF701M2000BEEK Details Description
Related parts for CMF701M2000BEEK
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN IDC PIN 14POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
IDC CABLE - CSR50S/AE50M/CPC50S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf