Vishay/Dale RN55E8063DRSL
RN55E8063DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55E8063DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55E8063DRSL.pdf
Availability of RN55E8063DRSL
QUANTITY
RN55E8063DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E8063DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55E8063DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E8063DRSL
Related LinksRN55E8, RN55E8063DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E8063DRSL Details Description
Related parts for RN55E8063DRSL
ICL 2.5 OHM 20% 11A 21MM datasheet.pdf
IC 4-CH HIGH-SIDE DRVR 32-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL SMD 39POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LFH MALE INSERT MOLD STICK 40CKT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 54POS datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W datasheet.pdf