Vishay/Dale CMF701R0000FKBF
CMF701R0000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF701R0000FKBF
Brief Description
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF701R0000FKBF.pdf
Availability of CMF701R0000FKBF
QUANTITY
CMF701R0000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF701R0000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF701R0000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF701R0000FKBF
Related LinksCMF701R, CMF701R0000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF701R0000FKBF Details Description
Related parts for CMF701R0000FKBF
CONN HEADER .100 SINGL R/A 31POS datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CLINCHER VERTICAL LATCHI-NG HDR datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 700MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 8.5X.078 BLK datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRAID LEAD-FREE BROWN .125"X500' datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf