Vishay/Dale CMF7027K000JKR6
CMF7027K000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF7027K000JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 1.75W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF7027K000JKR6.pdf
Availability of CMF7027K000JKR6
QUANTITY
CMF7027K000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7027K000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF7027K000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7027K000JKR6
Related LinksCMF7027, CMF7027K000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7027K000JKR6 Details Description
Related parts for CMF7027K000JKR6
CABLE PATCH CAT6 GRAY 3' datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 200A 700VAC datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG SMPLX 128UM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN END PLATE 12.3MM ORG datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP13T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf