Vishay/Dale CMF702M2000FKR6
CMF702M2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF702M2000FKR6
Brief Description
RES 2.2M OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF702M2000FKR6.pdf
Availability of CMF702M2000FKR6
QUANTITY
CMF702M2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF702M2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF702M2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)