Vishay/Dale CMF703K0100FKRE
CMF703K0100FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF703K0100FKRE
Brief Description
RES 3.01K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF703K0100FKRE.pdf
Availability of CMF703K0100FKRE
QUANTITY
CMF703K0100FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF703K0100FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF703K0100FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF703K0100FKRE
Related LinksCMF703K, CMF703K0100FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF703K0100FKRE Details Description
Related parts for CMF703K0100FKRE
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220AB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 250MHZ 24QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 15V 100MA OUT datasheet.pdf
RES 90 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf