| Internal Part Number | EIS-MAX14802CCM+T | |
| Product Training Modules | Lead (SnPb) Finish for COTS Long-Term Supply Program | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Function | Switch | |
| Circuit | 1 x SPST | |
| On-State Resistance | 48 Ohm | |
| Voltage Supply Source | Single Supply | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Current - Supply | 5µA | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |