Vishay/Dale CMF70499R00FHRE
CMF70499R00FHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF70499R00FHRE
Brief Description
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF70499R00FHRE.pdf
Availability of CMF70499R00FHRE
QUANTITY
CMF70499R00FHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF70499R00FHRE
Internal Part NumberEIS-CMF70499R00FHRE
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF70499R00FHRE
Related LinksCMF7049, CMF70499R00FHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF70499R00FHRE Details Description
Related parts for CMF70499R00FHRE
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 36SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.52" CA datasheet.pdf
CONN TERMINATOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
XFRMR PWR 20V 2.5A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf