Vishay/Dale CMF7051K000FKBF
CMF7051K000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF7051K000FKBF
Brief Description
RES 51K OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7051K000FKBF.pdf
Availability of CMF7051K000FKBF
QUANTITY
CMF7051K000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7051K000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF7051K000FKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7051K000FKBF
Related LinksCMF7051, CMF7051K000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7051K000FKBF Details Description
Related parts for CMF7051K000FKBF
RES SMD 1.4M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf