Vishay/Dale CMF7061R900FEEK
CMF7061R900FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF7061R900FEEK
Brief Description
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF7061R900FEEK.pdf
Availability of CMF7061R900FEEK
QUANTITY
CMF7061R900FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF7061R900FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF7061R900FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1.75W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF7061R900FEEK
Related LinksCMF7061, CMF7061R900FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF7061R900FEEK Details Description
Related parts for CMF7061R900FEEK
CONV DC/DC 6W SNGL 12V 3.3V SMD datasheet.pdf
IC 24BIT 192KHZ 8CH DAC 48-LQFP datasheet.pdf
CONN TRB PLUG R/A SOLDER datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf