Central Semiconductor Corp CMOD2004 TR
CMOD2004 TR picture photo
Mfg. Part Number
CMOD2004 TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 240V 200MA SOD523
Datasheet Download
CMOD2004 TR.pdf
Availability of CMOD2004 TR
QUANTITY
CMOD2004 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMOD2004 TR
Internal Part NumberEIS-CMOD2004 TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)240V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 100mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 240V
Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMOD2004 TR
Related LinksCMOD2, CMOD2004 TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMOD2004 TR Details Description
Related parts for CMOD2004 TR
IC REG MULT CONFG INV ADJ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 62NH 50MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
JT 12C 8#20 4#16 SKT WALL RECP datasheet.pdf
3300UF 50V 25,4X25 datasheet.pdf