Central Semiconductor Corp CMOTVS5V7 TR
CMOTVS5V7 TR picture photo
Mfg. Part Number
CMOTVS5V7 TR
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 4VWM 12VC SOD-523
Datasheet Download
CMOTVS5V7 TR.pdf
Availability of CMOTVS5V7 TR
QUANTITY
CMOTVS5V7 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMOTVS5V7 TR
Internal Part NumberEIS-CMOTVS5V7 TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)4V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)5.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse66W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSOD-523
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMOTVS5V7 TR
Related LinksCMOTVS, CMOTVS5V7 TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMOTVS5V7 TR Details Description
Related parts for CMOTVS5V7 TR
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
RES SMD 11.1KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
9POS GREY LONG JACK SCR datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V/3.3V 1A DL 12DFN datasheet.pdf