Central Semiconductor Corp CMPD2005SG TR
CMPD2005SG TR picture photo
Mfg. Part Number
CMPD2005SG TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 300V 200MA SOT23
Datasheet Download
CMPD2005SG TR.pdf
Availability of CMPD2005SG TR
QUANTITY
CMPD2005SG TR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMPD2005SG TR
Internal Part NumberEIS-CMPD2005SG TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 280V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMPD2005SG TR
Related LinksCMPD20, CMPD2005SG TR Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMPD2005SG TR Details Description
Related parts for CMPD2005SG TR
RES SMD 1.27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 570MA 335 MOHM datasheet.pdf
BOX S STEEL 14.96"L X 10.24"W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf