Intersil CMQ82C55AZ
CMQ82C55AZ picture photo
Mfg. Part Number
CMQ82C55AZ
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
Datasheet Download
CMQ82C55AZ.pdf
Availability of CMQ82C55AZ
QUANTITY
CMQ82C55AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CMQ82C55AZ
Internal Part NumberEIS-CMQ82C55AZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingBulk
Number of I/O24
InterfaceParallel
Interrupt OutputNo
Features-
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink2.5mA
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMQ82C55AZ
Related LinksCMQ82, CMQ82C55AZ Datasheet, Intersil Distributor
CMQ82C55AZ Details Description
Related parts for CMQ82C55AZ
IC MOTOR DRIVER PAR 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 POLAR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LATCH D-TYPE 9BIT BUS 24-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOD523 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB datasheet.pdf
DIODE STD REC 600V DO219AB datasheet.pdf