Intersil CMQ82C55AZ
CMQ82C55AZ picture photo
Mfg. Part Number
CMQ82C55AZ
Manufacturer
Product Category
Interface - I/O Expanders
Brief Description
IC I/O EXPANDER 24B 44MQFP
Datasheet Download
CMQ82C55AZ.pdf
Availability of CMQ82C55AZ
QUANTITY
CMQ82C55AZ Order Process
Ship out your order
Specifications of CMQ82C55AZ
Internal Part NumberEIS-CMQ82C55AZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - I/O Expanders
Series-
PackagingBulk
Number of I/O24
InterfaceParallel
Interrupt OutputNo
Features-
Output TypeOpen Drain
Current - Output Source/Sink2.5mA
Frequency - Clock-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMQ82C55AZ
Related LinksCMQ82, CMQ82C55AZ Datasheet, Intersil Distributor
CMQ82C55AZ Details Description
Related parts for CMQ82C55AZ
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf