TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W19-11SA-LC
DTS24W19-11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W19-11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT
Datasheet Download
DTS24W19-11SA-LC.pdf
Availability of DTS24W19-11SA-LC
QUANTITY
DTS24W19-11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W19-11SA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS24W19-11SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W19-11SA-LC
Related LinksDTS24W19, DTS24W19-11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W19-11SA-LC Details Description
Related parts for DTS24W19-11SA-LC
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE 25COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf