Citizen Finedevice CMR309T-7.3728MABJ-UT
CMR309T-7.3728MABJ-UT picture photo
Mfg. Part Number
CMR309T-7.3728MABJ-UT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CMR309T-7.3728MABJ-UT.pdf
Availability of CMR309T-7.3728MABJ-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMR309T-7.3728MABJ-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMR309T-7.3728MABJ-UT
Internal Part NumberEIS-CMR309T-7.3728MABJ-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCMR309T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.122" (3.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMR309T-7.3728MABJ-UT
Related LinksCMR309T-7., CMR309T-7.3728MABJ-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMR309T-7.3728MABJ-UT Details Description
Related parts for CMR309T-7.3728MABJ-UT
MODULE POWER ENTRY SNAP IN SW 2A datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .100CL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 24V datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 800MA 100 MOHM datasheet.pdf