Vishay/Dale TNPW0805162KBEEA
TNPW0805162KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805162KBEEA
Brief Description
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805162KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805162KBEEA
QUANTITY
TNPW0805162KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805162KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805162KBEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805162KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805162KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805162KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805162KBEEA
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 500MA 125V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CPTC FUSE RESETTABLE datasheet.pdf
TM40 TOOL KIT-6778 datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W T18 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf