Citizen Finedevice CMR309T-7.3728MABJ-UT
CMR309T-7.3728MABJ-UT picture photo
Mfg. Part Number
CMR309T-7.3728MABJ-UT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 7.3728MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CMR309T-7.3728MABJ-UT.pdf
Availability of CMR309T-7.3728MABJ-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMR309T-7.3728MABJ-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMR309T-7.3728MABJ-UT
Internal Part NumberEIS-CMR309T-7.3728MABJ-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Mar/2012
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCMR309T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency7.3728MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.346" L (3.00mm x 8.80mm)
Height0.122" (3.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMR309T-7.3728MABJ-UT
Related LinksCMR309T-7., CMR309T-7.3728MABJ-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMR309T-7.3728MABJ-UT Details Description
Related parts for CMR309T-7.3728MABJ-UT
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FILTER 3-TERM .65 TO 2.5GHZ SMD datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 1000V 11A SP1 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
WIRE DUCT ROUND PVC GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf