Central Semiconductor Corp CMSH3-40MA TR13
CMSH3-40MA TR13 picture photo
Mfg. Part Number
CMSH3-40MA TR13
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMA
Datasheet Download
CMSH3-40MA TR13.pdf
Availability of CMSH3-40MA TR13
QUANTITY
CMSH3-40MA TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMSH3-40MA TR13
Internal Part NumberEIS-CMSH3-40MA TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration of Compliance
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If500mV @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F280pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMSH3-40MA TR13
Related LinksCMSH3-4, CMSH3-40MA TR13 Datasheet, Central Semiconductor Corp Distributor
CMSH3-40MA TR13 Details Description
Related parts for CMSH3-40MA TR13
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 5.60M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K SCREW MOUNT datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22K OHM 14DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HI-PERF FILTER SNP 115/250VAC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
DUAL, 9MHz PRECISION OPERATIONAL AMPLIFIER IC datasheet.pdf