Crydom CMX100D6
CMX100D6 picture photo
Mfg. Part Number
CMX100D6
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR 6A SIP DC INPT 100V
Datasheet Download
CMX100D6.pdf
Availability of CMX100D6
QUANTITY
CMX100D6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX100D6
Internal Part NumberEIS-CMX100D6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Product Training ModulesSolid State Relays
Featured ProductCX and CMX PCB Solid State Relays
3D ModelCMX Series.satCMX Series.dwgCMX Series.stp
Standard Package20
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesCMX
PackagingBulk
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeDC
On-State Resistance40 mOhm
Load Current6A
Voltage - Input3 ~ 10VDC
Voltage - Load0 ~ 100 V
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Package / Case4-SIP
Supplier Device Package4-SIP
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX100D6
Related LinksCMX1, CMX100D6 Datasheet, Crydom Distributor
CMX100D6 Details Description
Related parts for CMX100D6
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1.03A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.1A 50 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 BK 10 6"PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS WALL MNT SKT datasheet.pdf