Citizen Finedevice CMX309FLC16.000M-UT
CMX309FLC16.000M-UT picture photo
Mfg. Part Number
CMX309FLC16.000M-UT
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309FLC16.000M-UT.pdf
Availability of CMX309FLC16.000M-UT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309FLC16.000M-UT Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309FLC16.000M-UT
Internal Part NumberEIS-CMX309FLC16.000M-UT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309FLC16.000M-UT
Related LinksCMX309FLC, CMX309FLC16.000M-UT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309FLC16.000M-UT Details Description
Related parts for CMX309FLC16.000M-UT
CONN RCPT 65POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
KEYPAD 16BTN 4X4 MATRIX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf