Citizen Finedevice CMX309HBC36.864MTR
CMX309HBC36.864MTR picture photo
Mfg. Part Number
CMX309HBC36.864MTR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 36.864MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309HBC36.864MTR.pdf
Availability of CMX309HBC36.864MTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309HBC36.864MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309HBC36.864MTR
Internal Part NumberEIS-CMX309HBC36.864MTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency36.864MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)15mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309HBC36.864MTR
Related LinksCMX309HBC, CMX309HBC36.864MTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309HBC36.864MTR Details Description
Related parts for CMX309HBC36.864MTR
IC OPAMP BUFFER 680MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 10MA 6V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 4.2MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf