Stackpole Electronics Inc. RNF18FTD27K0
RNF18FTD27K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF18FTD27K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF18FTD27K0.pdf
Availability of RNF18FTD27K0
QUANTITY
RNF18FTD27K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF18FTD27K0
Internal Part NumberEIS-RNF18FTD27K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF18FTD27K0
Related LinksRNF18F, RNF18FTD27K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF18FTD27K0 Details Description
Related parts for RNF18FTD27K0
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SEMCONN FERRULE CRIMP datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" WHT JACKS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
RD/HF CONNECTORS datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 10A 32VDC BLADE datasheet.pdf