Citizen Finedevice CMX309HBC40.000MTR
CMX309HBC40.000MTR picture photo
Mfg. Part Number
CMX309HBC40.000MTR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CMX309HBC40.000MTR.pdf
Availability of CMX309HBC40.000MTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CMX309HBC40.000MTR Order Process
Ship out your order
Specifications of CMX309HBC40.000MTR
Internal Part NumberEIS-CMX309HBC40.000MTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCMX-309
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.547" L x 0.341" W (13.90mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)15mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMX309HBC40.000MTR
Related LinksCMX309HBC, CMX309HBC40.000MTR Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CMX309HBC40.000MTR Details Description
Related parts for CMX309HBC40.000MTR
RES 91 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
LED TOPLED COOL WHITE 5600K 6SMD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf