EPCOS (TDK) CN1812K11G
CN1812K11G picture photo
Mfg. Part Number
CN1812K11G
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 16.2V 800A 1812
Datasheet Download
CN1812K11G.pdf
Availability of CN1812K11G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CN1812K11G Order Process
Ship out your order
Specifications of CN1812K11G
Internal Part NumberEIS-CN1812K11G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)16.2V
Varistor Voltage (Typ)18V
Varistor Voltage (Max)19.8V
Current - Surge800A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts11VAC
Maximum DC Volts14VDC
Energy1.9J
Package / Case1812 (4532 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CN1812K11G
Related LinksCN181, CN1812K11G Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
CN1812K11G Details Description
Related parts for CN1812K11G
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC POWER MANAGER USB 24-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
48-TQFP, IND TEMP, 1.8V/3V, TRAY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf